Růžena Kratochvílová

Dcera Terezka

*1991

Narodila se s několika vážnými vrozenými vadami. V prvních šesti letech života strávila mnoho času na klinikách Fakultní nemocnice v Praze Motole. Po četných operacích a stále trvající léčbě začala v sedmi letech navštěvovat speciální školu v Českých Budějovicích - Dětské centrum ARPIDA.

Zde v odborné péči učitelů, dětském kolektivu a příjemném prostředí rozvíjela své schopnosti i své malířské nadání. Pod odborným vedení paní Aleny Jankovské se učila výtvarným technikám a malování se stále více stává jejím hlavním koníčkem a zájmem. Mnoho obrázků vzniká také doma, kde je jejím vzorem matka - malířka a sochařka Růžena Kratochvílová.

Výsledky Terezčina nadání se dostavily ve formě mnoha diplomů a ocenění. K nejcennějším patří jistě cena Rady Evropy za ztvárnění povodně v srpnu roku 2002, nebo 1. místo s medailí v mezinárodní výtvarné soutěži Lidická růže. Její obrázky byly opakovaně otištěny v kalendáři, který vydává Unesco.

První samostatnou výstavu měla Terezka v Galerii Kaplanka v Českém Krumlově o prázdninách roku 2005. V Centru Arpida také navštěvovala dramatický kroužek. Několik krátkých filmů, ve kterých Terezka hrála, získalo ocenění na filmových festivalech, s filmem Džem Blond získali 1. místo na festivalu MentalPower.

Po dvouletém studiu v Jedličkově ústavu v Praze zůstává s maminkou doma a věnuje se, vedle malování, výcviku svého psa Froda a mnoha dalším činnostem.

Cítí však, že jí malování neuspokojuje a zkouší psát povídky a příběhy. Nejprve na blog, později začíná psát knihu. První ještě nese znaky určitých rozpaků, druhá kniha, která patří do žánru fantasy, se jmenuje VYVOLENÁ a je krásným i když trochu temným příběhem s mnoha krásnými ilustracemi.